GEN3 G60X2-20A Double Pole Safety Switch RCBO 20 Amp 6kA Single Module RCD/MCB
SKU: genrcb1206k
Product Image Gallery
Product image thumbnail for SKU genrcb1206k
Product Pricing
(inc-GST)
(ex-GST)
Bulk Carton size
 10
Stock and Availability
  • ⚫︎ 108 In Stock
GEN3 Double Pole Safety Switch RCBO 20 Amp 6kA Single Module RCD/MCB
Electrotraders USPs
Description
  • GEN3
  • Product Code G60X2-20
  • Single Module 20 Amp 6kA Double Pole Mini RCBO Safety Switch Circuit Breaker
  • Type A
  • True Double Pole Disconnection in a Single Module RCBO
  • Disconnects Active & Neutral conductors on Both Fault Current Condition and Overload.
  • One module only 18mm Wide - More Room for Wiring
  • AS/NZS 61009.1 Compliant
  • Top and Bottom Line or Load Wiring
  • Two Year Warranty
(genrcb1206k)
Specifications
General Specifications
SKU genrcb1206k
Supplier Code G60X2-20A
Product Type RCBO
Fault Current 6KA
Module SINGLE
Pole 2 Pole
Directional Wiring Dual Way
RCD Trip Current 30mA
Amps 20A